Drugim, niezwykle ważnym, a w zasadzie niezbędnym działaniem jest przygotowanie się do podjęcia lub złożenia oferty pracy. Obejmuje ona:
– 1. Przygotowanie merytoryczne, a więc to, co interesuje kandydata:
– rodzaj pracy, zawodu, styl i tryb pracy (np. nieregulowany czas pracy, zmianowość itp),
– perspektywy zarobków, awans,
– pozyskanie informacji (z wiarygodnych źródeł) o przyszłym (potencjalnym) zakładzie pracy, a więc o jego kondycji finansowej, profilu działalności, pozycji na rynku itp.:
– 2. Przygotowanie dokumentów:
– świadectwa szkolne, dyplomy, zaświadczenia o uprawnieniach i ukończonych kursach, świadectwa pracy,
– życiorys, ankieta personalna, zdjęcia, podanie,
– opinie, referencje z poprzednich miejsc pracy, zaświadczenie o stanie zdrowia.
Warto pamiętać, że większość z tych dokumentów i materiałów może być przedstawiona w postaci kopii (np.ksero) potwierdzonych przez uprawnione instytucje lub osoby albo, po wglądzie w oryginał, przez zakład, w którym, ubiegamy się o pracę:
– 3. Przygotowanie prezentacji własnej kandydatury przyszłemu pracodawcy. Obejmuje ono:
– a) wygląd zewnętrzny, w tym szczególnie ubiór i uroda:
– ubiór: schludny, estetyczny, dobrany do sylwetki i urody, do wieku, płci i mody. Poszukiwanie pracy przez technika w spodniach rozdartych na kolanie (trend mody młodzieżowej) lub brudnym ubraniu (niechlujstwo) świadczy o braku poszanowania norm estetycznych obowiązujących w pracy publicznej przyszłego pracownika, a pracodawcę wprawia przynajmniej w zakłopotanie lub zwątpienie, a niejednokrotnie przesądza o rezygnacji z kandydata, szczególnie, że w wielu miejscach pracy obowiązują wręcz zuniformizowane typy ubioru, np. w banku, dla przedstawicieli handlowych itp.,
– uroda: zadbane włosy (fryzura), paznokcie, dłonie, czysta, zdrowa cera, urok osobisty, uśmiech, usposobienie, u pań gustowny makijaż itp. Niezwykle trudno przekonać kogoś, że człowiek zaniedbany pod względem ubioru i urody będzie dbał o jakość swojej pracy.
Leave a reply