Innym miejscem w społeczeństwie, szczególnie ważnym dla mężczyzn, w którym poznajemy wiele spraw, jest wojsko. Uczymy się nie tylko tak zwanego rzemiosła wojskowego, ale różnych cech, wśród których poczesne miejsce zajmuje posłuszeństwo w stosunku do starszych stopniem.
Warto też zwrócić uwagę na zmiany wywołane przez środki masowego przekazu, które są często źródłem różnego rodzaju mód i stylów zachowania. Również miejsce pracy stawia przed nami najrozmaitsze wymagania zmuszające nas do nabywania nowych umiejętności czy nowej wiedzy.
Oczywiście wyżej wymienione przykłady nie wyczerpują wszystkich oddziaływań zewnętrznych, jest wiele sytuacji, które zmuszają nas do dokonywania takich modyfikacji, z których często nie zdajemy sobie sprawy, traktując je jako coś zupełnie normalnego.
Modyfikacja zachowań. Ciekawy jest też ten rodzaj zmian, których źródło znajduje się w nas samych. Często niezależnie od tego, co się dzieje na zewnątrz nas, chcemy coś w sobie zmienić. Ktoś np. stwierdził, że musi nauczyć się języka obcego, ktoś doszedł do wniosku, że musi rzucić palenie itp. W życiu każdego z nas są co najmniej dwa takie okresy, w których jesteśmy szczególnie skłonni do takich zmian samego siebie. Jeden to okres młodości, drugi to wiek średni, gdzieś po czterdziestce.
W okresie młodości walczymy o własną tożsamość, z czym związana jest konieczność pozbycia się różnych zachowań narzucanych nam przez innych, staramy się wówczas je zmienić w całkiem świadomy sposób.
W wieku średnim przechodzimy pewien kryzys. Wydaje się nam, że najlepsze lata życia mamy już za sobą. Na ogół w pracy zawodowej osiągnęliśmy to, co byliśmy w stanie osiągnąć, dzieci dorastają. Tracimy własnych rodziców. Zaczyna się kryzys tożsamości, często człowiek zaczyna się zastanawiać, czy nie powinien robić czegoś innego, czy nie powinien zmienić zainteresowań.
Leave a reply