Niemożność zrealizowania danych potrzeb prowadzi – jak już stwierdziliśmy – do zaburzeń w sferze osobowości, do stanów frustracyjnych. Należy pamiętać o tym, iż postępowanie ludzi, ich równowaga psychiczna są zależne zarówno od warunków i wymagań danego środowiska, jak od subiektywnego stosunku samego człowieka do rzeczywistości.
Stosunek ten kształtujemy wraz ze swym rozwojem. Jest on uwarunkowany stopniem zaspokojenia potrzeb ważnych dla danej osoby. Najistotniejszą cechą osobowości człowieka jest jego sposób reagowania w różnych sytuacjach uniemożliwiających zaspokojenie potrzeb. Ludzie mają zdolność aktywnego ustosunkowania się do rzeczywistości oraz twórczego jej przekształcania. Dlatego też winniśmy cały czas kształtować jakość naszego życia, dążyć do realizacji potrzeb wynikających z indywidualnych hierarchii wartości. Jednakże sposób i tryb zaspokajania pragnień nie może odbywać się kosztem innych.
Znalezienie tej właściwej, prowadzącej do szczęścia drogi jest sprawą indywidualną. Część z nas zaspokoi się realizacją niektórych potrzeb, innych stać będzie na więcej. Dla współczesnych pełnia życia radosnego wiąże się z zaspokojeniem dążeń. Życie przespane, monotonne prezentuje niską jakość. Chcąc temu zapobiec musimy na każdym kroku pobudzać nowe potrzeby na różnych płaszczyznach. Można wspomnieć o nauce, pracy, życiu rodzinnym, wypoczynku, rozrywce. Stopień naszej aktywności wobec samego siebie, bliźnich, stosunek do tego, co robimy zależy w głównej mierze od talentu. Wszyscy mamy prawo do tego, by być w danej dziedzinie najlepszymi. Ludzkie życie obfituje w niespodzianki tak przyjemne, jak i będące przeszkodami. Daje nam duże pole do popisu. Aby osiągnąć cel, czyli zrealizować dane potrzeby, powinniśmy cieszyć się życiem. Jakże na czasie jest stwierdzenie ’’żyjmy pełnią życia”. Sytuacja w naszym kraju nie jest najciekawsza. Jednak samo przyglądanie się błyskawicznym zmianom nie zmieni jakości naszego życia. Coraz mniej jest ludzi spontanicznych, rozwijających swoje potrzeby. Część społeczeństwa ukrywa swe marzenia nie wykazując chęci ich realizacji. Nie potrafimy cieszyć się z tego, co już osiągnęliśmy. Bardzo często godzimy się z monotonią życia hamując budzące się w nas pragnienia.
Leave a reply