Jeżeli pracownicy firmy międzynarodowej różnią się pomiędzy sobą krajem pochodzenia (HCN, PCN, TCN) oraz pracują w oddziałach firmy zlokalizowanych w różnych krajach, wówczas system wynagradzania powinien być skonstruowany w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby każdej z tych grup. Ponadto muszą zostać stworzone warunki, które pozwolą na realizację zasady sprawiedliwego wynagradzania pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę bez względu na kraj, w którym zlokalizowany jest oddział. Faworyzowanie określonej grupy (np. ekspatriantów) poprzez przyznawanie im wyższego wynagrodzenie może doprowadzić do zakłóceń i uniemożliwić realizację celów firmy.
Działalność firmy poza granicami kraju pociąga za sobą duże wydatki, na przykład na wynagrodzenie i utrzymanie ekspatriantów (PCN). Badania przeprowadzone wśród amerykańskich firm międzynarodowych wykazały, że koszt wysłania pracownika do oddziału zagranicznego jest 2 do 5 razy wyższy niż koszt zatrudnienia tubylca. Mając to na uwadze, firmy międzynarodowe powinny zaprojektować system wynagradzania w sposób, który zapewni im jak największą efektywność w zakresie kosztów.
Określając zasady polityki wynagradzania, firma musi rozstrzygnąć szereg zagadnień, wśród których najistotniejsze wydają się takie, jak:
– Co będzie punktem odniesienia przy określeniu wysokości wynagrodzenia dla PCN i TCN: struktura i poziom płac w krajach ich pochodzenia, w kraju macierzystym firmy międzynarodowej czy w kraju, do którego zostali oddelegowani?
– W walucie którego kraju będzie wypłacane wynagrodzenie (część lub całość) PCN i TCN? Jakie konsekwencje dla kosztów firmy będą miały wahania kursów walut ijaką politykę należy przyjąć, aby zapobiec ich negatywnym skutkom?
Jaki wpływ na wysokość i formę wynagrodzenia będą miały przepisy podatkowe kraju macierzystego PCN i TCN oraz kraju gościnnego? Jaką politykę należy w tym przypadku zastosować?
Jak konkretny sposób wynagradzania będzie wpływał na efektywność wszystkich pracowników firmy międzynarodowej oraz realizację wytyczonych celów strategicznych? Wyżej wymienione kwestie zostaną przeanalizowane w kolejnych częściach tego rozdziału.
Leave a reply