Dbałość o wygląd zewnętrzny

Z punktu widzenia medycznego profilaktyka obejmuje wszelkie działania i środki zmierzające do zapobiegania chorobom, głównie poprzez zalecenia higieny. Są to m.in. szczepienia ochronne, krzewienie oświaty zdrowotnej, propagowanie racjonalnego, umiarkowanego żywienia, dozowanie ćwiczeń fizycznych, czynnego i biernego wypoczynku itp. Profilaktyka kosmetyczno-estetyczna obejmuje działania zapobiegawcze, które można ująć w dwa nurty:

– 1. Pierwszy obejmuje zachowania w zakresie higieny fizycznej, a więc:

– ćwiczenia fizyczne, w tym szczególnie ćwiczenia mięśni twarzy w celu zahamowania zmian w wyrazie i rysach twarzy (mimika) oraz inne ćwiczenia obejmujące grację i urodę ruchu (pantomimika):

– racjonalne żywienie odpowiednie do aktualnych potrzeb organizmu i stanu zdrowia oraz przebiegu procesów przemiany materii (metabolizm):

– wczesne rozpoznanie tendencji i objawów mogących nastąpić zmian w urodzie (diagnostyka kosmetyczna):

– masaż profilaktyczny twarzy, szyi, kończyn oraz innych części ciała z wyłączeniem piersi:

– pielęgnowanie całego ciała, skóry, cery, włosów i skóry owłosionej, kończyn, oczu, zębów, paznokci itd: – zapobieganie urazom fizycznym i chemicznym podczas czynności pielęgnacyjnych, np. przy obcinaniu włosów lub ich usuwaniu, przy pedikiur i manikiur, przy farbowaniu, barwieniu i malowaniu, przy nakładaniu masek, stosowaniu kąpieli przeciwzapalnych i dezynfekcyjnych, naświetlaniu lampami rozgrzewającymi oraz kwarcowymi itp.:

– 2. Drugi nurt to profilaktyka psychiczna, na którą składa się:

– racjonalne zaspokajanie potrzeb biologcznych i społecznych:

– estetyczne i ergonomiczne urządzenie pomieszczeń, w których się przebywa, pracuje i odpoczywa:

– prowadzenie higienicznego trybu życia (odpowiednie przerwy podczas uciążliwej pracy, ilość snu i wypoczynku, urozmaicenie zajęć itp.):

– unikanie uzależnień, a więc palenia tytoniu, picia alkoholu, leko- manii, narkotyków:

– umiejętne rozładowywanie stresów i przeciwdziałanie frustracji:

– wyznaczanie sobie celów i wypracowanie własnej koncepcji sensu życia:

– praca nad sobą (samodoskonalenie): racjonalne eliminowanie kompleksów i lęków:

– opanowywanie własnych spontanicznych reakcji neuro-psychicznych:

– dbałość o zdrowie psychiczne i stan układu nerwowego:

– unikanie zbędnych konfliktów oraz racjonalne rozwiązywanie ich lub bezstresowe wychodzenie z konfliktu:

– kontrolowanie reakcji emocjonalnych.

Czy uroda da się zdefiniować i czy można ją w jakiś sposób sklasyfikować?

Niezbędnymi warunkami psychicznej profilaktyki są: praca nad osiąganiem jakichś sukcesów oraz poczucie własnej wartości. Profilaktyka jest jedną z podstaw nowoczesnej kosmetyki, dąży bowiem nie tylko do zapobiegania niekorzystnym zmianom urody, lecz również do ujawnienia we wczesnych stadiach, przez ukierunkowanie obserwacji i sygnalizowanie rozpoczynających się procesów, degradacji lub degeneracji urody.

Oczy człowieka i jego twarz oraz sposób zachowywania się są tym zwierciadłem, w którym odbija się przeżywany wewnętrznie problem. Wiele zmian niekorzystnych, pojawiających się z powodu trosk, problemów wewnętrznych, schematów i tragedii, poczucia beznadziei, strachu itp., nie da się wyretuszować lub zamaskować klasycznymi technikami kosmetycznymi. Jedynym skutecznym sposobem jest eliminowanie przyczyn.

W ten sposób przeszliśmy niejako do terapeutycznej funkcji kosmetyki. Terapia, leczenie to dział kosmetyki obejmujący wszelkie metody postępowania, mające na celu przywrócenie urody.

Czy uroda da się zdefiniować i czy można ją w jakiś sposób sklasyfikować? Są tacy, którzy uważają to za absurd, ale są i tacy, którzy ze względów czysto praktycznych, dydaktycznych czy wreszcie ze względu na kryteria antropologiczne uważają to za przydatne. Jednak zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy takiego podejścia są zgodni w wyliczaniu właściwości, które składają się na urodę. Są to:

– harmonijne rysy twarzy,

– piękne włosy,

– zdrowy wygląd, świeżość skóry,

– wysmukla, proporcjonajna budowa ciała,

– czyste, błyszczące oczy,

– białe zęby,

– przyjemnie brzmiący, wyrobiony głos,

– lekki chód i dobra postawa,

– żywe, promienne usposobienie, szczery uśmiech,

– bystrość umysłu,

– szczery charakter, poczucie humoru,

– naturalna pewność siebie.

Istnieje również zgodność przekonań, że uroda należy do tych darów natury, o które trzeba ciągle dbać. Urodę należy pielęgnować, ulepszać, ale – co najistotniejsze – nie szkodzić jej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>