Zmiana miejsca zamieszkania pociąga za sobą koszty związane z przeprowadzką, im bardziej odległy kraj przeznaczenia, tym większe wydatki, dlatego niektóre firmy oferują swoim pracownikom pomoc w postaci finansowania:
– opłat za ekspedycję rzeczy ekspatrianta,
– opłat za transport,
– opłat za składowanie przedmiotów pozostających w kraju lub przewożonych za granicę,
– pokrycie kosztów związanych ze sprzedażą niektórych przedmiotów w kraju macierzystym (np. samochodu, mebli),
– pokrycie opłat związanych z kupnem niezbędnych przedmiotów w kraju gościnnym.
Dodatek wypłacany jest zazwyczaj awansem, w postaci kwoty o ściśle określonej wysokości. Firmy nie chcą pokrywać faktycznych kosztów przeprowadzki w oparciu o przedstawione rachunki, ponieważ taka forma pomocy nie skłania ekspatriantów do minimalizacji wydatków.
Ekspatrianci wyjeżdżający razem z dzieci w wieku szkolnym muszą zapewnić im kontynuację nauki. W wielu krajach opłaty związane z edukacją są wysokie, jest to więc kolejny problem do rozwiązania w ramach polityki wynagradzania PCN i TCN. W praktyce dotacja może obejmować następujące opłaty:
– wpisowe,
– czesne,
– naukę języka kraju gościnnego,
– książki, niezbędne przybory i umundurowanie (jeślijest wymagane w szkole),
– transport do szkoły,
– zakwaterowanie i wyżywienie, jeżeli szkoła znajduje się z dala od miejsca zamieszkania i pracy rodziców.
Pracodawca może pokrywać wymienione opłaty w całości lub tylko w określonej części. Dodatki na edukację dzieci zarezerwowane są zazwyczaj dla tych pracowników, którzy będą przebywać za granicą przez kilka lat. Dodatek na edukację dzieci wypłacany jest zarówno PCN jak i TCN, w takiej samej wysokości. Dofinansowanie nie obejmuje młodzieży studiującej, chociaż zdarzają się wyjątki.
Do niedawna japońskie firmy międzynarodowe nie zezwalały ekspatrian- tom na zabieranie ze sobą współmałżonków i dzieci, nawet jeśli kontrakt obejmował kilka lat. Powoli ta tendencja ulega zmianie, wyliczono bowiem, że porównywalny dodatek wypłacany rodzinie pozostającej w kraju wynosi około 80% wynagrodzenia podstawowego ekspatrianta, podczas gdy koszty dodatku najedno dziecko przebywające za granicą stanowi 5% podstawowej pensji, a na współmałżonka 30%.10
Leave a reply